Stort velkommen til NordicBasketball Handles. Vi har teamet op med Jesper Serritzlew, som vil stå for at lære dig fundamentale færdigheder. Øvelserne er lavet for alle, og starter helt basic, så selv dig der lige er startet med basketball kan være med.
I første session viser Jesper dig, hvordan du styrker din fingre og hænder, og ikke mindst dine handles. Det gør han ved at vise en drible-serie á 3 forskellige øvelser. Øvelsen kræver egentlig kun en bold og et fast underlag, som fliser eller astfalt. Så øvelsen kan du komme i gang med med det samme.
Vis os meget gerne hvordan du udfører sessionen, ved at smide et kort klip på din instagram, og tagges @NordicBasketball i dit opslag. Og brug meget gerne tagget #NordicBasketballHandles.
Rigtig god fornøjelse med session 1!